Maç Sonuçları
Manisa Okul Sporları web sitesi için tıklayın



ATICILIK
ATLETİZM
BADMİNTON
BASKETBOL

GENÇ KIZLAR

TURGUTLU ZÜBEYDE HANIM KIZ TEK.M.L. 59 SALİHLİ KIZ MESLEK L. 20
TURGUTLU LİSESİ 45 TURGUTLU ANADOLU L. 18
ZÜBEYDE HANIM K.T.M.L. 60  TURGUTLU ANADOLU LİSESİ 46
TURGUTLU LİSESİ 70  SALİHLİ K.T.M.L 31
TURGUTLU LİSESİ 44  TURGUTLU ZÜBEYDE HANIM K.T.M.L. 32
TURGUTLU ANADOLU L. 40  SALİHLİ KIZ TEKNİK M.L. 28

GENÇ ERKEK

HALİL KALE FEN LİSESİ 39 SALİHLİ SEKİNE EVREN A.L. 41
SENEM AKA A.L. 42 SALİHLİ TÜRK BİRLİĞİ LİSESİ 55
HALİL KALE FEN LİSESİ 62  TURGUTLU ANADOLU LİSESİ 37
SALİHLİ TÜRK BİRLİĞİ LİSESİ 47  SALİHLİ S. EVREN A.LİSESİ 56
TURGUTLU HALİL KALE FEN L. 33  SALİHLİ TÜRK BİRLİĞİ L 42
TURGUTLU SENEM AKA A.L. 46  SALİHLİ SEKİNE EVREN A.L. 52

YILDIZ KIZLAR

SALİHLİ ECZACI FADİME BOLKAN O.O 2-0 KARAYAHŞİ O.OKULU
SALİHLİ KUDRET DEMİR ORTA OKULU 2-0 MİLLİ EGEMENLİK O.OKULU
SALİHLİ GAZİ O.OKULU 2-0 50.YIL ORTAOKULU
SALİHLİ NAMIK KEMAL ORTA OKULU 1-2 RÜŞTÜ AKBIYIKOĞLU ORTAOKULU

KÜÇÜK KIZ

50.YIL ORTAOKULU 33 ÖZEL SALİHLİ ORTAOKULU: 29
KUDRET DEMİR O.OKULU 34 MİLLİ EGEMENLİK O.OKULU 42
ŞADİ TURGUTLU O.O.: 21  /   HASAN ÜZMEZ O.O.: 29
GAZİ O.O.:27  /  ŞADİ TURGUTLU O.O.: 8
KABAZLI O.O 37-14 ÖZEL SALİHLİ O.O
TURGUTLU1: 42- 10 MANİSA A2

KÜÇÜK ERKEK

TURGUTLU GAZİ O.OKULU 41-42 SALİHLİ MİLLİ EGEMENLİK O.OKULU
SALİHLİ 50.YIL ORTAOKULU 20-36 SALİHLİ KUDRET DEMİR ORTAOKULU
MİLLİ EGEMENLİ O.O    46-29      50.YIL O.O
ÖZEL SALİHLİ O.O   20-29  TURGUTLU GAZİ O.O
ÖZEL SALİHLİ O.O 27-21 KUDRET DEMİR O.O
TURGUTLU GAZİ O.O 30-38 SALİHLİ 50.YIL O.O
SALİHLİ KUDRET DEMİR O.O  43-24   TURGUTLU GAZİ O.O.
SALİHLİ MİLLİ EGEMENLİK O.O  29-11   ÖZEL SALİHLİ O.O
ÜLKEM KOLEJİ-AKHİSAR K.:  27-32
SAL.KUDRET DEMİR O.O- HEDEF KOLEJİ:  34-24
MİLLİ EGEMENLİK O.O.- ÖZEL HEDEF O.O: 41-28
ÖZEL ÜLKEM KOLEJİ- SALİHLİ KUDRET DEMİR O.O:  24-32

BİSİKLET
BOCCE
CİMNASTİK
ESKRİM
FUTBOL


YILDIZ ERKEKLER

ECZACI FADİME BOLKAN 3-5 MİLLİ EGEMENLİK ORTAOKULU
HÜSEYİN ARI ORTA OKULU 6-1 AKAYDIN ORTAOKULU
50.YIL ORTA OKULU 3-2 ÖZEL SALİHLİ ORTA OKULU
ADALA NERGİZ DEMET ORTA OKULU 0-3 MEVLÜTLÜ ORTAOKULU(HÜKMEN)
ALAŞEHİR ANADOLU LİSESİ 0-6 TURGUTLU ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
ALAŞEHİR TİCARET MESLEK LİSESİ 5-4 KULA İMAM  HATİP LİSESİ
SPOR LİSESİ 2-0 İSMET İNÖNÜ KIZ MESLEK LİSESİ
SALİHLİ TİCARET MESLEK LİSESİ 3-0 SPOR LİSESİ
TURGUTLU END. MESLEK LİSESİ  0-3 KULA YUNUS EMRE ANADOLU LİSESİ
İMKB ( 2) - SELAHATTİN ZÜHAL BARUTÇUOĞLU ANDÇ LİS (0)
SANCAKLI BOZKÖY 0–8 GAZXİ O.O.
8 EYLÜL O.O. 4-0 KARAAĞAÇLI O.O.
HAFSA SULTAN O.O.  0-3 ÇAĞATAY ULUÇAY O.O. ( HÜKMEN )
Mustafa Beşikçioğlu O.O.(4) - Fatih O.O.(3) 
Delemenler O.O.(1) - Kavaklıdere O.O.(2)
Atatürk O.O. (1) - Cumhuriyet O.O.(3)
19 Mayıs O.O.(0) - Alaşehir O.O.(2)
Özel Gaye O.O.(5) - Kemaliye Ş.A.O.E.O.O.(4) Penaltılarla
Özel Alaşehir O.O.(0) - Hacı Kelepirci O.O. (3)

YILDIZ KIZLAR

HÜSEYİN ARI ORTAOKULU 0-3 MİLLİ EGEMENLİK ORTAOKULU
POYRAZ DAMLARI ORTA OKULLARI 4-0 50.YIL ORTAOKULU
TURGUTLU HASAN FERDİ TURGUTLU TEK.EML.  8-0 SALİHLİ ÖZEL AYDİM SAĞ.MES. LİSESİ
SALİHLİ İMKB. MES. TEK. AND. L.  3-1 TURGUTLU TİCARET MESLEK LİSESİ
ALAŞEHİR ANADOLU LİSESİ 0-2 KULA İMAM HATİP LİSESİ
TURGUTLU HASAN FERDİ ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 3-0  ALAŞEHİR TİCARET  LİSESİ

GENÇ ERKEK

SALİHLİ END.MES.LİSESİ 6-0 SALİHLİ TİCARET LİSESİ
SALİHLİ İMAM HATİP LİSESİ   8----1 KÖPRÜBAŞI ANAD.LİS.
SALİHLİ ANADOLU LİSESİ    1----4 SALİHLİ TÜRKBİRLİĞİ LİSESİ
SALİHLİ ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ  4---1 SALİHLİ KARATAŞ LİSESİ

KÜÇÜK ERKEKLER

KAVAKLIDERE O.O. (0) - CUMHURİYET O.O. (2)
YEŞİLYURT FATİH O.O. (1) - HACI KELEPERCİ (0)
E.E.KAYACIK O.O. (2) - YEŞİLYURT O.O. (0)
MUSTAFA BEŞİKÇİOĞLU O.O. (1) - ÖZEL GAYE O.O. (2)
ATATÜRK O.O. - KEMALİYE Ş.A.D.E.O.O. 
( Atatürk Orta Okulu müsabakaya gelmediğinden müsabaka oynanmamıştır.


FUTSAL

YILDIZ ERKEKLER

ALAŞEHİR YEŞİLYURT ORTA OKULU ( 3 )   - ALAŞEHİR OSMAN AKÇA ORTA OKULU ( 2 )
ALAŞEHİR YEŞİLYURT FATİH ORTA OKULU ( 1 ) - ALAŞEHİR DELEMENLER ORTA OKULU ( 0 )
DELEMENLER ORTA OKULU ( 0) - ÖZEL GAYE ORTA OKULU (8)
19 MAYIS ORTA OKULU-  YEŞİLYURT ORTA OKULU
( 19 MAYIS ORTA OKULUNUN GELMEMESİNDEN DOLAYI MÜSABAKA OYNANMAMIŞTIR.)
 ÖZEL GAYE ORTA OKULU 6  - YEŞİLYURT FATİH ORTA OKULU 2
TURGUTLU GAZİ O.O.: 3  /  HASAN FERDİ TURGUTLU O.O.: 0
ŞADİ TURGUTLU O.O.: 4  /  IRLAMAZ REFİK PINAR O.O.: 5
HASAN FERDİ TURGUTLU O.O.: 5  /  ŞADİ TURGUTLU O.O.: 4
HASAN ÜZMEZ O.O.: 2  /  GAZİ O.O.:  3
IRLAMAZ R.PINAR O.O.: 3  /  GAZİ O.O.: 8
H.FERDİ TURGUTLU O.O.: 3  /  HASAN ÜZMEZ O.O.: 3 (5 /  7 PEN.)
ŞADİ TURGUTLU O.O.: 0 /  HASAN ÜZMEZ O.O.: 8
IRLAMAZ R.PINAR O.O.:   /  H.FERDİ TURGUTLU O.O.: (IRLAMAZ R.PNAR MAÇA ÇIKMADI)

YILDIZ KIZLAR

ALAŞEHİR YEŞİLYURT ORTA OKULU ( 0 )   - ALAŞEHİR OSMAN AKÇA ORTA OKULU ( 6 )
ALAŞEHİR YEŞİLYURT FATİH ORTA OKULU ( 3 ) - ALAŞEHİR DELEMENLER ORTA OKULU ( 1 )
DELEMENLER ORTA OKULU ( 1 ) - CUMHURİYET ORTA OKULU ( 3)
FATİH ORTA OKULU - YEŞİLYURT ORTA OKULU
(FATİH ORTA OKULUNUN GELMEMESİNDEN DOLAYI MÜSABAKA OYNANMAMIŞTIR.)
CUMHURİYET ORTA OKULU ( 15 ) - YEŞİLYURT FATİH ORTA OKULU (14)
IRLAMAZ R.PINAR O.O.: 4  /  HASAN ÜZMEZ O.O.: 1
CUMHURİYET ORTA OKULU (1) - OSMAN AKÇA ORTA OKULU (0)

GENÇ KIZLAR

ALAŞEHİR AND. İMAM HATİP LİSESİ - AHMET ALTAN ANADOLU LİSESİ
(Ahmet Altan Anadolu Lisesi müsabakaya gelmedğinden müsabaka oynanmamıştır)
SEKİNE EVREN TKML   - S.Z. BARUYÇUOĞLU AND. LİSESİ
(SEKİNE EVREN TKML müsabakaya gelmedğinden müsabaka oynanmamıştır)

GÜREŞ
HALK OYUNLARI
HALTER
HENTBOL

GENÇ ERKEK

AHMET ALTAN ANADOLU LİSESİ (21) - KENAN EVREN ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ (17)
YEŞİLYURT GÜR ALTIN LİSESİ  -  ALAŞEHİR ATATÜRK ANADOLU LİSESİ
(HER İKİ TAKIMDA MÜSABAKAYA GELMEDİĞİNDEN MÜSABAKA OYNANMAMIŞTIR.)
MANİSA SPOR LİSESİ-MANİSA EML:  23-21
SALİHLİ EML-MANİSA İHL:  38-15

MANİSA ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 26-MOSEM LİSESİ 17
YUNUS EMRE ANADOLU TİCARET LBORSASI LİSESİ 11- MANİSA SPOR LİSESİ 31
SARUHANLI ANADOLU LİSESİ 11- SALİHLİ ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 28
MANİSA ANADOLU LİSESİ 16-ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ 22

HOKEY
İŞİTME ENGELLİLER
JUDO
KANO
KARATE
KAYAK
KÜREK 
MASA TENİSİ

1-2 ARALIK GENÇ ERKEKLER
1-HASAN FERDİ TURGUTLU ORTAOKULU
2-ÖZEL ŞEHZADE MEHMET ANADOLU LİSESİ
3-AKHİSAR ŞEYH İSA ANADOLU LİSESİ
4-AKHİSAR ANADOLU LİSESİ
5-AHMET ALTAN ANADOLU LİSESİ
6-POLİNAS MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

OKÇULUK
ORYANTRİNG
OYUN 
SATRANÇ
STEP AEROBİK
TAEKWONDO
TENİS
VOLEYBOL

GENÇ KIZLAR

SALİHLİ MERKEZ ANADOLU LİSESİ 2-0 KEMAL URAL ANADOLU LİSESİ
SALİHLİ ANADOLU LİSESİ 2-0 KULA H.ÖMER ÖZB. ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
SALİHLİ TİCARET MESLEK ANADOLU LİSESİ 2-0 SALİHLİ AYTİM ÖZEL SAĞLIK MESLEK LİSESİ
SOMA FATMA ALİYE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2-1 SOMA ANADOLU LİSESİ
AKHİSAR ZEYNEP GÜLİN ÖNGÖR KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ 1-2 AKHİSAR ANADOLU LİSESİ
SALİHLİ MERKEZ ANADOLU LİSESİ 2-0 KULA H.Ö.Ö END.MES.LİSESİ
SALİHLİ KEMAL URAL ANADOLU LİSESİ 2-1 SALİHLİ ANADOLU LİSESİ
SALİHLİ KIZ MESLEK LİSESİ 2-0 SALİHLİ TİCARET MESLEK LİSESİ
SALİHLİ MERKEZ ANADOLU LİSESİ 2-0  ALAŞEHİR ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 
SALİHLİ KIZ MESLEK LİSESİ 2-0  ALAŞEHİR AHMET ALTAN ANADOLU LİSESİ
SALİHLİ MERKEZ ANADOLU LİSESİ 2-0   KULA H.Ö.Ö END.MES.LİSESİ
SALİHLİ KEMAL URAL ANADOLU LİSESİ 2-1 SALİHLİ ANADOLU LİSESİ
SALİHLİ KIZ MESLEK LİSESİ 2-0 SALİHLİ TİCARET MESLEK LİSESİ
AKHİSAR ANADOLU LİSESİ 2-0 SOMA ANADOLU LİSESİ
AKHİSAR KIZ MESLEK LİSESİ 2-1 SOMA FATMA ALİYE KIZ MESLEK LİSESİ
SOMA FATMA ALİYE KIZ MESLEK LİSESİ 2-1 AKHİSAR ANADOLU LİSESİ
AKHİSAR KIZ MESLEK LİS. 2-0 SOMA ANADOLU LİSESİ
SALİHLİ MERKEZ ANADOLU LİSESİ 0-2 HAVZA SULTAN KIZ MESLEK LİSESİ
ALAŞEHİR ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 0-2 AHMET ALTAN ANADOLU LİSESİ

GENÇ ERKEKLER

ALAŞEHİR SELAHATTİN ZUHAL BARUTÇUOĞLU ANADOLU LİSESİ 0-3 KULA YUNUS EMRE ANADOLU LİSESİ
ALAŞEHİR TİCARET MESLEK LİSESİ 0-3 SALİHLİ TİCARET MESLEK ANADOLU LİSESİ
ALAŞEHİR TİCARET MESLEK LİSESİ 0-3 SALİHLİ TİCARET MESLEK LİSESİ
KULA YUNUS EMRE ANADOLU LİSESİ 3-0 ALAŞEHİR ANADOLU LİSESİ
ALAŞEHİR TİCARET MESLEK LİSESİ 0-3 SALİHLİ TİCARET MESLEK LİSESİ
KULA YUNUS EMRE ANADOLU LİSESİ 3-0 ALAŞEHİR ANADOLU LİSESİ

YAŞ GRUBU

SALİHLİ BELEDİYESPOR KULÜBÜ  B  1-3  AKHİSAR BELEDİYESPOR KULÜBÜ
SALİHLİ BELEDİYESPOR KULÜBÜ  A  3-0  MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR KULÜBÜ

YILDIZ ERKEK

ALAŞEHİR HACI KELEPİRCİ O.O----SALİHLİ MİLLİ EGEMENLİK O.O     (ALAŞEHİR GELMEDİ)
POYRAZDAMLARI O.O:2----1 ÇAVLU O.O
SAM.NU.SEVİL O.O.-HEDEF KOLEJİ( HEDEF KOLEJİ MÜSABAKAYA ÇIKMADI)

YILDIZ KIZLAR

DELEMENLER ORTA OKULU (0)  -ÖZEL GAYE ORTA OKULU (2)
( DELEMENLER ORTA OKULU MÜSABAKAYA GELMEDİĞİNDEN ÖZEL GAYE HÜLMEN GALİP GELMİŞTİR.)
ATATÜRK ORTA OKULU ( 2) - CUMHURİYET ORTA OKULU (0)
SELAHATTİN -ZÜHAL BARUTÇUOĞLU ORTA OKULU ( 2) - ALAŞEHİR ORTA OKULU (0)
MUSTAFA BEŞİKÇİOĞLU ORTA OKULU ( 1 ) - BAKLACI ORTA OKULU (2)
KEMALİYE Ş.AST SUBAY OSMAN ERSOY ORTA OKULU (0) - 19 MAYIS ORTA OKULU (2)
ECZACI FADİME BOLKAN O.O. 2-0 MİLLİ EGEMENLİK ORTAOKULU
KARAYAHŞİ ORTAOKULU 0-2 KUDRET DEMİR ORTAOKULU
GAZİ ORTAOKULU   0-2 RÜŞTÜ AKBIYIKOĞLU ORTAOKULU
50.YIL ORTAOKULU 0-2 NAMIK KEMAL ORTAOKULU
DELEMENLER ORTA OKULU (0)- CUMHURİYET ORTA OKULU(2)
(DELEMENLER ORTA OKULU MÜSABAKAYA GELMEDİĞİNDEN CUMHURİYET ORTA OKULU MÜSABAKAYI HÜKMEN KAZANMIŞTIR.)
ÖZEL GAYE ORTA OKULU ( 0) - ATATÜRK ORTA OKULU (2)
SELAHATTİN ZÜHAL BARUTÇUOĞLU ORTA OKULU (0) - BAKLACI ORTA OKULU (2)
ALAŞEHİR ORTA OKULU ( 1) - MUSTAFA BEŞİKÇİOĞLU ORTA OKULU (2)
GİRELLİ Ş.MEHMET ŞİMŞEK ORTA OKULU( 2) - KEMALİYE ŞEHİT ASTSUBAY OSMAN ERSOY ORTA OKULU (0)
DELEMENLER - ATATÜRK ORTA OKULU
( DELEMENLER MÜSABAKAYA ÇIKMADIĞI İÇİN ATATÜRK ORTA OKULU HÜKMEN KAZANMIŞTIR.
CUMHURİYET ORTA OKULU ( 0) - ÖZEL GAYE ORTA OKULU (2)
SELAHATTİN ZÜHAL BARUTÇUOĞLU ( 2) - MUSTAFA BEŞİKÇİOĞLU ORTA OKULU (1)
BAKLACI ORTA OKULU ( 2) - ALAŞEHİR ORTA OKULU (0)
19 MAYIS ORTA OKULU (0) - GİRELLİ Ş. MEHMET ŞİMŞEK ORTA OKULU (2)
ECZACI FADİME BOLKAN O.O      :2---0   KUDRET DEMİR ORTAOKULU
MİLLİ EGEMENLİK ORTAOKULU :2---1   KARAYAHŞİ ORTAOKULU
GAZİ ORTAOKULU                          :0----2   NAMIK KEMAL ORTAOKULU
RÜŞTÜ AKBIYIKOĞLU O.O            :2--- 0   50.YIL ORTAOKULU
TURGUTLU ANADOLU İ.HATİP O.O.: O  /  İ.ERTURGUT O.O.: 2
TURGUTLU GAZİ O.O.: 2  /  19 MAYIS O.O.: 0
ŞADİ TURGUTLU O.O.: 2  /  HASAN ÜZMEZ O.O.: 0
AHMETLİ KARGIN O.O.: 0  /  7 EYLÜL O.O.: 2 (HÜKMEN)
Ö.ZİRVE GÜNDÜZALP O.O.: 0  /  M.AKİF ERSOY O.O.: 2
ECZACI FADİME BOLKAN O.O      2-0   KUDRET DEMİR ORTAOKULU
MİLLİ EGEMENLİK ORTAOKULU 2-1   KARAYAHŞİ ORTAOKULU
GAZİ ORTAOKULU                0--2   NAMIK KEMAL ORTAOKULU
RÜŞTÜ AKBIYIKOĞLU O.O        2-0   50.YIL ORTAOKULU
ATATÜRK ORTA OKULU (0) - ECZ. FADİME BOLKAN O.O. (2)
BAKLACI O.O. - RÜŞTÜ AKBIYIKOĞLU O.O.
BAKLACI O.O.  MÜSABAKAYA GELMEDİĞİNDEN MÜSABAKA OYNANMAMIŞTIR.
TURGUTLU ANADOLU İ.HATİP O.O.: 0  /  19 MAYIS O.O.: 2
İ.ERTURGUT O.O.: 1  /  GAZİ O.O.: 2
ŞADİ TURGUTLU O.O.: 2  /  YEDİ EYLÜL O.O.: 0
HASAN ÜZMEZ O.O.: 2 / AHMETLİ KARGIN O.O.: 0 (HÜKMEN)
H.FERDİ TURGUTLU O.O.: 2  / Ö. ZİRVE GÜNDÜZALP O.O.: 0
NACİYE EVREN O.O ( 2 )-( 0 ) 13 EYLÜL O.O 
KIRKAĞAÇ ATATÜRK EDİP BAYAT O. O ( 2 ) - ( 0 ) CANLAR O.O
ECZACI FADİME BOLKAN O.O  2-0 RÜŞTÜ AKBIYIKOĞLU O.O
HASAN FERDİ TURGUTLU O.O.:0-2:MURADİYE CUMHURİYET O.O.
HEDEF KOLEJİ- TURGUTLU GAZİ O.O.:  0-2
TURG.ŞADİ TURG.O.O.- MURADİYE O.O.:  1-2

KÜÇÜK KIZLAR

ALAŞEHİR O.O. (2) - OSMAN AKÇA O.O. (0)
ÖZEL ALAŞEHİR ORTA OKULU (2) - KEMALİYE (0)
TURGUTLU ANADOLU İ.HATİP O.O.: 0  /  Ö. ZİRVE GÜNDÜZALP O.O.: 2
M.AKİF ERSOY O.O.: 0  / İ.ERTURGUT O.O.: 2
ŞADİ TURGUTLU O.O.: 2  /  19 MAYIS O.O.: 0
TİCARET SANAYİ  O.O   NAMIK KEMAL O.O (MAÇ ERTELENDİ)
MİLLİ EGEMENLİK O.O  0-2   SART MUSTAFA O.O
KUDRET DEMİR O.O    2-0  KARAYAHŞİ O.O
TİCARET SANAYİ ODASI O.O    OYNANMADI  SART MUSTAFA O.O 
SALİHLİ NAMIK KEMAL O.O    0-2  SALİHLİ MİLLİ EGEMENLİK O.O
SALİHLİ ECZACI FADİME BOLKAN O.O  2-0 SALİHLİ KUDRET DEMİR O.O
ALAŞEHİR ÖZEL GAYE O.O --TURGUTLU İHSAN ERTURGUT O.O         İKİ TAKIM GELMEDİ
TURGUTLU ŞADİ O.O:2----0 SALİHLİ SART MUSTAFA O.O

24.12.2014 VOLEYBOL

TURGUTLU ANADOLU LİSESİ 3- AHMET ALTAN LİSESİ 0
SALİHLİ KIZ MESLEK LİSESİ 0- MANİSA SPOR LİSESİ 3

KÜÇÜK ERKEK

ŞADİ TURGUTLU O.O.:   /  19 MAYIS O.O.: (19 MAYIS O.O. MAÇA ÇIKMADI)
MİLLİ EGEMENLİK O.O  0-2 ECZACI FADİME BOLKAN O.O
POYRAZDAMLARI O.O  2-0  SALİHLİ MİLLİ EGEMENLİK O.O

WUSHU
YELKEN 
YÜZME