Yönetim
Gençlik ve Spor Bakanı

Dr. Osman Aşkın BAK


Osman Aşkın Bak, 11 Ekim 1966'da İstanbul Üsküdar'da doğdu. Rize – Pazarlıdır.

Baba adı Muhittin, anne adı Fatma'dır.

Dr. Makine Mühendisi, Üst Düzey Yönetici; İTÜ Makine Fakültesini bitirdi. İngiltere’de Nottingham Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği programında doktorasını yaptı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. Makale ve bilimsel yayınları bulunmaktadır.

Özel sektörde üst düzey yönetici pozisyonunda Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi olarak çalıştı. DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. İstanbul Ticaret Odasında 2005-2011 yılları arasında Meclis Üyesi olarak görev yaptı.

Sporla iç içe bir yaşamı olan Bak, hem spor kulüpleri hem de spor federasyonlarında çeşitli yöneticilik görevleri üstlendi. Federasyon bazında; İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, TFF Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği ile Genel Kurul Delegeliği ve 2007-2011 yılları arasında Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü. TGF Başkanlığı döneminde Dünya Takımlar Şampiyonluğu elde edildi.

Kulüp yöneticiliği alanında da Türk Sporuna hizmet eden Bak, İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Genel Sekreterliği ve Başkanlığı, Kasımpaşa Spor Kulübü Genel Sekreterliği, Erok Spor Kulübü yöneticiliği ve Haliç Su Sporları Kulübü kurucu yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlendi.

24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. NATO PA Türk Grubu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü oldu. NATO PA Üyeliği süresince Bilim ve Teknoloji Komitesinde Özel Raportör olarak enerji alanında birçok rapora imza attı.

TBMM Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi. Komisyonun çalışmaları sonunda Türk Sporunda dopingin önlenmesine yönelik kapsamlı bir rapor hazırlandı.

25. ve 26. Dönemde Rize Milletvekili seçildi. NATO PA Türk Grubu Başkanı oldu. 19 Temmuz 2017 tarihinde 65. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine getirildi.

Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca ve Farsça bilen Bak, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 


Biyografisi
Mehmet BAYKAN
Genel Müdür
1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, ilk spor yöneticiliğine 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü’nde başladı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı’nı yürüttü. Baykan, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevinde bulundu.
 
2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.
 
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Mehmet Baykan, ilk kez 2004 – 2006 yılları arasında Dr. Levent Bıçakcı başkanlığında TFF Yönetim Kurulu üyesi oldu. Ardından 14 Şubat 2008’den Haziran 2011’e kadar da önce merhum Hasan Doğan, daha sonra da Mahmut Özgener başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’nda asil üye olarak bu göreve devam etti. 29 Haziran 2011’de Mehmet Ali Aydınlar başkanlığında oluşturulan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi’nde tekrar görev alan Baykan, amatörlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Baykan, son olarak 27 Şubat 2012 tarihinde seçilen Yıldırım Demirören başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’na seçildi.

Futbolun yanı sıra Tekvando Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Mehmet Baykan, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliğinin yanı sıra 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı da yaptı.

Mehmet Baykan, Aralık 2009’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı  görevine getirildi. 08 Ekim 2011 tarihinde yapılan genel kurulda yeniden genel başkanlığa  seçilen Baykan, Temmuz 2012 tarihiyle bu görevini devretti.

Mehmet Baykan, spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Baykan, Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

9 Eylül 2011 tarihinden itibaren Spor Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.
                                                                          Mustafa Hakan GÜVENÇER   
Manisa Valisi 

Manisa Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER, 1963 yılında İstanbul’un Kadıköy İlçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.
1986 yılında Zonguldak Kaymakam adayı olarak mesleğe başlayan GÜVENÇER, sırasıyla Çanakkale - Yenice Kaymakam Vekilliği, Çankırı - Ilgaz Kaymakam Vekilliği, Giresun - Alucra Kaymakamlığı, Artvin - Şavşat Kaymakamlığı, Ağrı - Gürbulak Sınır Mülki İdare Amirliği ve Ağrı Vali Yardımcılığı, Ankara - Kazan Kaymakamlığı, Amasya Vali Yardımcılığı, Yalova Deprem Kriz Merkezi'nde Vali Yardımcılığı, Aydın Vali Yardımcılığı, Konya - Karatay Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.
Sinop, Bingöl, Muğla ve Kahramanmaraş Valiliği görevlerinde bulunan Mustafa Hakan GÜVENÇER, 01 Haziran 2016 tarihli ve 29729 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulunun 30.05.2016 tarih ve 2016/8864 sayılı Kararı ile Manisa Valiliğine atanarak 17.06.2016 tarihinde görevine başlamıştır.
Manisa Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER evli ve 2 erkek çocuk babasıdır.Necmettin OKUMUŞ 

Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür V.

11.03.1975 yılında Aydın ili Çine ilçesi doğumlu olup İlkokulu Çine Cumhuriyet İlkokulunda,liseyi Çine İmam Hatip Lisesi´nde okudu. Üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü´nde,1993-1998 yılları arasında tamamladı.2013 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Halen Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde 4. Sınıfta okumaktadır.
05.10.1998 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Zeytinburnu Fatma Süslügil İlköğretim Okuluna sınıf öğretmeni olarak atandı.Askerliğini 2000-2002 yılları arasında Iğdır İli Aralık İlçesi Hacıağa Köyü´nde Yedek Subay Öğretmen olarak görev yaptı. 2002 yılında Küçükçekmece Şehit Binbaşı Bedir Karabıyık İlköğretim Okuluna Sınıf Öğretmeni olarak tayin oldu.19/11/2002 yılında müdür yardımcısı kadrosuna geçti. 2005-2007 yılları arasında Küçükçekmece Şehit Er Müslüm Zengin İlköğretim Okulunda Kurucu Müdür olarak görev yaptı. 2008-2010 yılları arasında Küçükçekmece Alaattin Keykubat İlköğretim Okulu´nda müdür vekilliği yaptı. 2011-2012 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi İlköğretim Okulu’nda  kurucu müdürlük yaptı.2012 yılı Haziran ayından itibaren Küçükçekmece Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ‘ne geçti. 2012 yılı Ekim ayına kadar her iki görevi de devam ettirdi.Hastane okullarının hastane sınıflarına dönüştürülmesiyle buradaki görevinden ayrılarak Küçükçekmece Halk Eğitim Merkezi Müdürü olarak görevine devam etti. Küçükçekmece İlçesi Toki Avrupa Konutları İlkokuluna tayin oldu.Kasım 2013 tarihinden itibaren  Küçükçekmece Kaymakamlığı Projeler Genel Koordinatörlüğü görevine geldi. 31
/07/2017 tarihinde Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili olarak kurumumuzda göreve başlamıştır. Necmettin OKUMUŞ orta derece İngilizce ve Arapça bilmektedir.Biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuk babasıdır.


 

 İDARİ VE PERSONEL ŞUBE MÜDÜRÜ   HÜSEYİN ERYILMAZ  
SİCİL LİSANS  ŞUBE MÜDÜRÜ 

HATUN SARIKAYA YİPEK

SPOR ŞUBE MÜDÜRÜ  BİLAL YURT
MALİ İŞLER ŞUBE MÜDÜRÜ FATİH UMUT ALTINIŞIKZ
TESİSLER ŞUBE MÜDÜRÜ OSMAN KORKMAZ
SATIN ALMA ŞUBE MÜDÜRÜ
ULAŞ UÇAR
İŞLETMELER VE PROTOKOL ŞUBE MÜDÜRÜ
ERHAN ÖZEL
 GENÇLİK MERKEZLERİ KOORDİNATÖR MÜDÜRÜ ÖMER KUTLU